Termékek Menü

PROSTA-Check prosztata gyorsteszt

Ár:
2.500 Ft (2.381 Ft + ÁFA)

Öndiagnosztikus teszt prosztata-specifikus antigén (PSA) kimutatására vérből.

Gyártó: Veda.Lab, France
Átlagos értékelés: 5 / 5 csillag! (1)
Elérhetőség: Raktárkészletről rendelhető

Leírás és Paraméterek

A termékhez csatolt használati útmutató letöltéséhez kattintson ide!


Mi az a PSA?

A prosztata antigént (PSA) a prosztata (dülmirigy) termeli. A prosztata a hasüregben a húgyhólyag alatt található, körülveszi a húgycsőnyílás hólyagból kivezető szakaszát és jelentős szerepet játszik az ondó termelésében. A prosztata-antigén szintjének változása fontos információval szolgál a prosztata állapotáról. Így a normál érték feletti szint patológiás (abnormális) elváltozásokra utalhat (jóindulatú megnagyobbodás, prosztata-gyulladás, rákos elváltozás stb

Mi a PSA teszt?

A PSA teszt a prosztata állapotának otthon, egyszerűen elvégezhető vizsgálata. A dobozban található lándzsa segítségével fájdalommentesen megszúrhatja ujjbegyét. A kibuggyanó kis vércsepp elégséges a teszt elvégzéséhez. 10 perc elteltével egyértelmű eredményt kap. Mint az igen részletes és érthető használati útmutatóból kitűnik, a teszten megjelenő 1 csík negatív, a 2 csík pozitív eredményt jelent.

Mit jelent, ha pozitív lett a tesztem?

A pozitív eredmény még NEM jelent prosztatarákot, de annyit viszont MINDENKÉPPEN jelez, hogy valamilyen probléma van a prosztatával.

A vérben mért, megemelkedett PSA szintet ugyanis prosztatanagyobbodás, prosztatagyulladás, húgyúti fertőzés is okozhatja. Ezek jóindulatú problémák, melyekkel azonban mégis ajánlott mielőbb szakorvoshoz, urológushoz fordulni. Az idejében felismert probléma jól és legtöbbször csupán valamilyen gyógyszerrel, étrend kiegészítővel kezelhető. Elhanyagolt esetben azonban vezethet prosztatarákhoz is.

Az urológus a nem igazán kedvelt, végbélen keresztül, tapintással végzett vizsgálat útján szinte minden esetben megbízható vizsgálati eredményt mond a prosztata állapotáról. Annak nagysága, keménysége, felületének tapintása alapján érzékeli a probléma természetét. A vizsgálat megerősítheti, hogy a prosztata valóban nagyobb méretű, esetleg gyulladás áll fenn, de ez – mint fentebb olvasható – jóindulatú probléma.

A prosztatarák a tüdőrák után a második leggyakoribb halálok. Ezért célszerű, ha bizonyos életkor (40-45 év) felett minden férfi rendszeresen, legalább évente egyszer gondot fordít a prosztata állapotának ellenőrzésére. Ehhez ma már nem feltétlenül kell orvoshoz fordulnia. Otthon végezhető PSA teszt segítségével képet kaphat a prosztata állapotáról.

Fontos, ha a teszt pozitív lesz, minél előbb forduljon urológus szakorvoshoz!

Milyen esetben kell különösen odafigyelnem a prosztatarák kockázatára?
  • 50 év feletti életkorban
  • családi előzmény alapján, azaz apa, fiútestvér prosztatarákos megbetegedése esetén
Miért fontos a rendszeres ellenőrzés?
  • A prosztata megbetegedéseinek számos esetben nincs tünete, tehát nem is tudunk róla.
  • Az esetleg évekig rejtve maradt rákos vagy rákgyanús esetekben, elmarad a KORAI FELISMERÉS. Az időben felismert prosztatarák célirányos terápiával jó eséllyel gyógyítható.
  • A késői felismerés a prosztatarák természetétől függően csökkenti a gyógyulás esélyeit, de sajnos végzetes kimenetelű is lehet.
  • Mivel elhanyagolt esetben egy jóindulatú prosztataprobléma is vezethet rákhoz, ezek időben történő felismerése, és megfelelő kezelése nem kevésbé fontos!
Mennyire megbízható a PSA teszt?

A PSA önellenőrzésre szolgáló teszt egy a prosztata (magyar nevén dűlmirigy) által termelt fehérje, más néven antigén (ennek rövid neve a PSA) szintjét méri a vérben. Az orvostudomány a még elfogadható PSA szintet 4 ng/ml (nanogramm per milliliter) értékben határozza meg. Ezt az értéket (jelentősen) meghaladó PSA szint tekinthető emelkedettnek, ami a prosztata valamilyen – jó- vagy rosszindulatú – problémájára utal.

A PROSTA-Check PSA teszt franciaországi gyártója által elvégzett nagyszámú klinikai vizsgálat 88 %-os megbízhatósági értéket mutat. Ez azt jelenti, hogy klinikai kontroll mellett elvégzett minden 100 önellenőrzésből 88 esetben valóban emelkedett volt a PSA szint, és csupán 12 vizsgálat esetében jelzett a teszt a kontrolltól eltérő értéket. Ez elég magas megbízhatósági érték ahhoz, hogy ne vállaljuk a kockázatot, hátha éppen mi leszünk azok, akik a teszt által tévesen diagnosztizált 12 %-ba esünk. Egy ilyen döntés rossz esetben súlyos egészségügyi kockázatot vonhat maga után. 

Adhat-e beutalót a háziorvos a PSA szint vizsgálatára?

Normál laborvizsgálat keretében a háziorvos nem kérheti a PSA szint vizsgálatát. Ilyen vizsgálat elvégzéséhez szakorvos beutalója szükséges. Rendelőintézeti laboratóriumok térítés ellenében természetesen elvégzik a PSA vizsgálatot. Ennek költsége általában 3500-5000 Ft között helyezkedik el.

Milyen hosszú a teszt lejárati ideje?

24 hónap, tehát 2 év. Ha egyszerre 2 db tesztet rendel, postaköltséget takaríthat meg, és elősegíti a a saját maga által megvalósítható rendszeres ellenőrzést.

Ne feledje, PSA tesztet legalább évente egyszer minden 40 év feletti férfinek célszerű végezni! Probléma esetén a korai felismerés nagymértékben javítja a gyógyulási esélyeket!


A doboz tartalmazza a teszt elvégzéséhez szükséges összes eszközt:

  • 1 db lezért alufólia tasak, benne a tesztkazetta, műanyag pipetta
  • 1 db fiola, benne 1 ml hígító oldat
  • 1 db steril lándzsa a vérvételhez (ujjbegyszúrással)
  • 1 db alkoholos törlőkendő
  • magyar nyelvű használati útmutató

Patikában is elérhető!

A PROSTA-Check PSA teszt a patikákban is kapható. Ha kényelmesebb, keresse magszokott patikájában. Ha éppen nincs készleten, 24 órán belül meghozatják Önnek.

Vélemények

5.00
1 értékelés
5
(1)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Írja meg véleményét!
| 5 / 5 csillag!
2016. 10. 21.